Vini, Vidi, Vichy, czyli „collaboration horizontale” świata kultury

Obrazek użytkownika Ursa Minor
Artykuł

Jean Cocteau wybuch wojny powitał okrzykiem: „Skąd ja teraz wezmę opium!”. Katalog wystawy poświęconej oficjalnemu rzeźbiarzowi III Rzeszy zatytułował: Hołd dla Brekera. Wielką łapankę Żydów we wrześniu 1942 r. skwitował w swoim dzienniku słowami: „Les juifs partent” – Żydzi wyjeżdżają. Cocteau, jak wielu innych Francuzów, był też zachwycony „Nową Europą” Hitlera. W loży ambasadora Otto Abetza w Comédie-Française wypowiedział kilka zdań żywcem wyjętych z retoryki „Gazety Wyborczej”. „Ojczyzna to jest miejsce, gdzie ludzie natychmiast odnajdują się na tym samym poziomie intelektualnym”. Urocze – „Francja Otwarta”, „Rzeczpospolita otwarta” – „Europa Otwarta i Zjednoczona”. Wyzwolenie w 1944 r. bardzo go przygnębiło. Amerykanie mieli okropne mundury.

Collaboration – współpraca Państwa Francuskiego (État Français) z niemieckim okupantem, przypadająca na lata 1940-1944 – to modelowy, ponadczasowy przykład hańby narodowej, upadku moralnego i płatnej służalczości wobec zwycięzcy. Vichy stało się synonimem kolaboracji. Przybyłem (uciekając). Zobaczyłem. Służyłem – to kwintesencja „Vichy”.

Książki o tych „Czterech latach do usunięcia z naszej historii” – jak stwierdzili politycy i historycy francuscy – ukazują się w Polsce ze znacznym opóźnieniem, ale za to zaczynają układać się w całość przedstawiającą i komentującą upadek skorumpowanej III Republiki, realia tragifarsy rządów marszałka Philippe’a Pétaina i jego pseudomonarchii ze stolicą w uzdrowisku Vichy. Na podstawie faktów przedstawionych w owych publikacjach kolaborację świata francuskiej kultury można sklasyfikować jako jawną prostytucję, zarówno w aspekcie moralnym, jak i fizycznym.(...)

http://www.fronda.pl/a/vini-vidi-vichy-czyli-collaboration-horizontale-swiata-kultury,27329.html

Brak głosów

Komentarze

gość z drogi

"III Republika z lat 1919-1940 ma wiele wspólnego z kondycją III RP 1989-2013. Analogie narzucają się same. Rozpasana korupcja gospodarcza i polityczna, fatalne zarządzanie armią, wzrastające niezadowolenie społeczne, polaryzacja sił skrajnej prawicy i fanatycznej lewicy, wielkie afery, takie jak upadek Serge Staviskyego w 1934 r., czy afera Amber Gold. Agresywna dominacja środowisk lewicowo-liberalnych w kulturze – La Rive Gauche w Paryżu i środowiska AGORY w Warszawie."

ciekawy temat i wiele wyjaśniający Młodemu Pokoleniu,moje to wie  tak z opowiadań rodzinnych jak i z przekazów ksiązek twz II obiegu...niedostępnych na co dzień

 

pozdrowienia z 10

Vote up!
0
Vote down!
0

gość z drogi

#413640

Francja pod okupacją. Polecam film dokumentalny francuskiego Żyda, Marcela Ophulsa pt. Smutek i litość (Le Chagrin et la Pitie) z 1969 roku. Długi, ale warto obejrzeć, aby wyrobić sobie zdanie o tym, jak Francuzi "walczyli" z okupantem ;-)))!

Co prawda dotyczy on głównie tzw. świata kultury.

Pozdrawiam

Vote up!
0
Vote down!
0
#413641

Dzięki, w wolnej chwili na pewno :-)

Pozdrowienia.Ursa Minor

Vote up!
0
Vote down!
0

Ursa Minor

#413646