„Ojczyznę wolną racz nam wrócić, Panie”

Obrazek użytkownika Katarzyna
Kraj

Zobaczcie sobie dzisiaj, jak zebrani w niedzielę na Krakowskim Przedmieściu śpiewali: Ojczyznę wolną racz nam wrócić, Panie. Nie uważacie Państwo tego za skandal?
Przecież, to jest "plucie w twarz" tym, którzy rzeczywiście żyli w niewoli w czasie okupacji. Notabene wielu z tych ludzi w PRL śpiewało "pobłogosław"
- zapytał internauta: http://twitter.com/#!/gibon102

Odpowiedziałam:
Owszem, ja od tej chwili tez będę śpiewać „Ojczyznę wolną racz nam wrócić, Panie”.

Mało tego (dodam teraz), nie czuję, abym pluła w twarz bohaterom walczącym o wolność, wprost przeciwnie, jestem im to winna, abym takiej Polski nie nazywała wolną.
Uzasadnienie moje takie same jak za PRL, a jeszcze trochę i nie będzie potrzeby uzasadniać, bo nie będzie Polski.

Owszem, dla wielu Polaków po kazamatach NKWD, gułagach, terrorze okupacyjnym, nożach i siekierach banderowców, więzieniach gestapo, wydawała się PRL oazą wolności na miarę pogodzenia się z czerwoną koniecznością.
Wystarczyło tylko dobrze urządzić się w tym baraku, wymościć słomę w swoim kącie, zapomnieć o rodzinie na emigracji, nauczyć się modlić po cichu, mieć w rodzinie właściciela czerwonej legitymacji, a można było przeżyć.

Nazwanie żołnierzy walczących z sowieckim okupantem i władzą instalowaną przez Stalina, bandytami znacznie koiło wyrzuty sumienia. Można było nie myśleć o rozstrzelanych kilku tysiącach działaczy ludowych, żołnierzy AK, NSZ i WiN, o wyrokach śmierci i strzałach do dziewcząt i chłopców, których rodzice opacznie nauczyli, co to Bóg Honor i Ojczyzna. Można było zapomnieć Fieldorfie, Pileckim czy Łupaszce, a potem nawet wzruszyć się wiadomością o śmierci Bieruta czy Stalina. Można było też udawać, że nie wie się o Katyniu, masakrze Grudnia 1970, Poznańskim Czerwcu czy ofiarach w Lubinie, Radomiu i o górnikach z kopalni „Wujek”, o skrytobójstwach stanu wojennego.

Poeta nie bez powodu napisał:
„Takie widzisz świata koło, jakie tępymi zakreślasz oczy”. A choć słowa dotyczyły czasów rozbioru, niosą aktualną po dziś dzień definicję niewolnika, któremu dobrze w kajdanach.

Pozwolono Polakom nawet na urządzenie tego baraku; fabryki, stocznie, huty, kopalnie; „Polska rosła w siłę, a ludziom żyło się dostatnio”. A rzesza kapusi i armia rozdzielających ochłapy z pańskiego stołu dbała o ułudę wolności i od czasu do czasu smarowała szyje, gdy łańcuch wżerał się w kark. Niepokornych zwalniano z pracy, dzieci ich wyrzucano z uczelni, bito zomolskimi pałami, strzelano i rozjeżdżano czołgami.

Jeśli mieliśmy jeszcze gdzie śpiewać: „Ojczyznę wolną racz nam wrócić Panie”, to dzięki mądrości Prymasa Polski kardynała Stefana Wyszyńskiego, a potem Ojca Świętego – Jana Pawła II, kilku biskupów, bo nie wszystkich i pięknych sercem polskich zwykłych kapłanów.

I jeśli mimo rzeczywistości niewolniczego baraku jeszcze marzyliśmy o wolności, to dlatego, że czasem udawało się niektórym przekroczyć granicę i zobaczyć jak żyją wolni ludzie. Dla wielu była to wolność do wypełnionej w zachodnich supermarketach miski, ale byli i tacy, którzy szukali tam wolności słowa i sumienia.
Zwykle nawet od najbliższych słyszeli wtedy: Źle ci?! Władza ludowa dała ci wykształcenie, mieszkanie, pracę. Nie mieszaj się do polityki.

I prawdę powiedziawszy, nie ma sensu dalej brnąć w szczegóły, bo nikt lepiej tego baraku jak George Orwell nie opisał.

Problem w tym, że dziś, kto pamięta tamten czas i ma odwagę do niezależnej oceny, nie może nie dostrzec, że tak naprawdę to tylko zmieniło się hasło na zwierzęcym folwarku i metody zniewalania.

Nie odcięto się prawnie od komuny, nie uwłaszczono i nie upodmiotowiono społeczeństwa.
Zdrajców i i oprawców polskich patriotów po dziś dzień chroni prawo.

Abp Gądecki w Archikatedrze Warszawskiej na uroczystej mszy w obecności najwyższych władz powiedział:

„Wszyscy oni zginęli pragnąc uczcić ofiary katyńskie i zwrócić uwagę na zbrodnię ludobójstwa, jakiego – z woli Stalina – dokonano na polskich oficerach w Rosji w roku 1940. Ponad 21 tysięcy polskich jeńców z obozów i więzień NKWD zostało zamordowanych nie tylko w lasach Katynia, ale i w Twerze, Charkowie oraz w innych, znanych i jeszcze nieznanych miejscach straceń. W tym samym czasie rodziny pomordowanych i tysiące mieszkańców przedwojennych Kresów były zsyłane w głąb Związku Sowieckiego, gdzie ich niewypowiedziane cierpienia znaczyły drogę polskiej Golgoty Wschodu. Ziemia przykryła ślady zbrodni, a kłamstwo miało ją wymazać z ludzkiej pamięci. Ciągle jednak znajdowali się ludzie, którzy pamiętali. Do nich należała też owa polska delegacja na uroczystości 70. rocznicy zbrodni katyńskiej.
Katastrofa pod Smoleńskiem – największa z polskich tragedii w okresie pokoju – dowiodła, że pamięć może kosztować. Zwłaszcza, kiedy na jedną śmierć nakłada się druga. Ale właśnie dzięki owej wiernej pamięci kłamstwo katyńskie stało się jawne opinii publicznej na całym świecie.
Już choćby z tego tytułu – my, Polacy – jesteśmy dłużnikami ofiar tej katastrofy. W pierwszą rocznicę tego wydarzenia pragniemy oddać im hołd”

.
http://duchowy.pl/2011/04/10/homilia-abp-gadeckiego-podczas-mszy-w-archikatedrze-warszawskiej/

Czy dlatego dziś usłyszeliśmy od doradcy prezydenta, że Katyń nie był zbrodnią ludobójstwa lecz zbrodnią wojenną? Doradca Kuźniar nie zna uchwał Sejmu i nie wie, że Polska nie była w stanie wojny z Rosją sowiecką czy udaje, że nie wie?

Nie narzekajmy jednak, cieszmy się wolnością, bo abp Gądecki ma szczęście, Kuźniar tylko sprostował jego niedyplomatyczną wypowiedź. A przecież abp mógł podzielić los ks. płk Żarskiego. Mógł prezydent, podobno wolnej Polski, wstać, zbesztać publicznie i spowodować wakat w metropolii poznańskiej, a nawet odwołanie z funkcji wiceprzewodniczącego Episkopatu Polski.

Jaka jest ta nasza wolność, najlepiej świadczy los ks. płk Sławomira Żarskiego.
Został publicznie upokorzony przez Komorowskiego i przeniesiony do rezerwy tylko za to, że powiedział w homilii:
„ostatnimi laty patriotyzm, jako wartość życia indywidualnego i wspólnotowego, przestał być uważany za konieczny dla egzystencji”, a wartością stała się „zaradność w zaspokajaniu własnych potrzeb i gromadzenia dóbr osobistych, nawet za cenę zniszczenia dobra wspólnego”.

Tego błędu nie popełnił już arcybiskup Gądecki. Długie jego kazanie w Archikatedrze Warszawskiej rozmyło się na koniec w naiwnych apelach o pojednanie i dialog. Tak się tym przejęły władze, że prawie natychmiast po znaku pokoju i biskupim błogosławieństwie zrobiły porządek z tzw. nielegalnym namiotem na Krakowskim Przedmieściu. A wszystko w imię wolności, dialogu i pojednania.

Przed kilkoma dniami dowiedzieliśmy się, że pada ostatnia polska stocznia marynarki wojennej, bo rząd zalega z zapłatą.

Dowiadujemy się też, że Donald Tusk prowadzi rozmowy ponad głowami Polaków z Miedwiediewem na temat przejęcia przez rosyjskie spółki LOTOS.
http://gospodarka.dziennik.pl/artykuly/329250,tusk-rozmawial-z-miedwiediewem-o-sprzedazy-lotosu.html

a Sikorski nie widzi żadnej sprawy w rosyjskiej prowokacji w przeddzień 1 rocznicy katastrofy smoleńskiej.

Czy trzeba dodawać do tego jeszcze, że w wolnej Polsce nie do pomyślenia byłoby, by polski prezydent walczył z krzyżem harcerzy upamiętniającym tragedię smoleńską, a z wrogiem Polski składał wieniec pod rosyjską brzozą, choć wokół krzyże wetknięte w smoleńską ziemię przez rodziny opłakujące swoich bliskich?

Czy w wolnej Polsce możliwe byłoby odmówienie rodzinom ofiar katastrofy smoleńskiej statusu pokrzywdzonego? Czytam:
„…prokuratorzy, którzy od zeszłego tygodnia prowadzą wydzielony z głównego śledztwa cywilny wątek organizacji lotów, uważają, że obecnie "nie można mówić o bezpośrednim przełożeniu działań organizacyjnych na zaistnienie katastrofy".

http://www.rp.pl/artykul/2,641764.html

Jeśli filmy, ukazujące bicie ludzi w czasie legalnej manifestacji dla uczenia pamięci tych, którzy zginęli służąc ojczyźnie, ukazują wolność, to ja nie chce takiej wolności. To jest wolność Tuska i Komorowskiego, nie moja.

http://niezalezna.pl/8996-nie-bialorus-polska-tuska

Polska została ograbiona, zdemolowana, upokorzona, a to, co pozostało, zawłaszczyła postkomuna. Zamiast prawa są dyrektywy, zamiast wolności cenzura. Resztkami rządzi WSI i Ostachowicze szczujący nas na siebie jak niegdyś w starożytnym Rzymie gladiatorów.

Nie ma sprawnie funkcjonujących instytucji, które broniłyby zwykłego obywatela. Parlament polski jest bezwolną maszynką do głosowania. Wolni w tym kraju są jeszcze tylko geje i lesbijki. Za poturbowanie posła nie grozi nic, za żart o pedałach można wylecieć z partii.

Wolno Tarasom sikać na krzyż i „zielonym” za rosyjskie ruble protestować na polskiej ziemi, decydować o wykorzystaniu polskich bogactw naturalnych, Polak natomiast nie ma prawa stać na chodniku, zapalić znicz, zamanifestować swoje przekonania.

Polskojęzyczne media cyngli natychmiast usłużnie nazywają ich kibolami. Choć w roli kiboli akurat wystąpiła tu władza nasyłając „zomoli”.
I tak jak za PRL znowu policja nie chroni mnie i moich rodaków, tylko władzę, która odgradza się od nas barierkami. I tak jak za PRL każe mi się szanować prawo, które depcze moją wolność, rani uczucia i spycha na margines.

Może i Polska jest wolna, ale nie dla mnie, nie dla bezrobotnych i bezdomnych Jeśli jest wolna, to dla Jaruzelskiego, Kiszczaka i jego kumpli, dla tych, którzy ukradli pierwszy milion.
Dlatego znowu będę w kościele śpiewać „Ojczyznę wolną racz nam wrócić, Panie” i prosić, błagać, aby dał mi szansę ujrzeć ją prawdziwie wolną bez agentów, zomoli, cyngli i pożytecznych idiotów, bez biskupów nazywających obrońców krzyża sektą i bez posłów, którzy jak bezwolne cielęta podnoszą swoje racice w partyjnych kajdankach , by w stadnym głosowaniu podwyższyć emerytury oprawcom, a sprzedać honor i suwerenność Polski.

Brak głosów

Komentarze

że teraz się już nie pomylimy i nie będzie więcej "grubych kresek".

Vote up!
0
Vote down!
0
#151621

Tak chcieliśmy być inni niż oni, nie mścić się, nie wyrzucać z pracy, oceniać po kwalifikacjach. Może dlatego inaczej wielu z nas zrozumiało grubą kreskę. Czysto symbolicznie. Nie wzięło pod uwagę jej konsekwencji prawnych.
Płacimy teraz za to, płaci ojczyzna.

Katarzyna

Vote up!
0
Vote down!
0

Katarzyna

#151633

Nic dodać nic ująć. Napisałaś świętą prawdę. Niestety,
taka ona. wstrętna i obrzydliwa rzeczywistość.
Na szczęście pozostaje nam PAMIĘĆ. NAJŚWIĘTSZA. I JĄ ocalimy od zapomnienia. W NIEJ TYSIĄCLETNIE PRZETRWANIE. I Przyszłość Polski. Naszej IV Rzeczpospolitej. Prosić o Nią TEGO co nad nami.Wołać, Błagać... By Wrócił. Jak jest w tych słowach znanych od kołyski. " Ojcze Nasz" JEGO ŚWIĘTE IMIĘ Jest Nadzieją. I znaczy... TEN, KTÓRY POWODUJE, ŻE SIĘ STAJE....

Vote up!
0
Vote down!
0
#151629

Pan Bóg ma nasze ręce, i rozum. Kamienia na grobie Łazarza nie odsunął sam tylko kazał zrobić to ludziom.
Wiele pracy przed nami.

Pozdrawiam
Katarzyna

Vote up!
0
Vote down!
0

Katarzyna

#151635

Brawo za ten artykuł! Cała prawda!

Też śpiewałem i będę (!) śpiewał: „Ojczyznę wolną racz nam wrócić, Panie"

Vote up!
0
Vote down!
0

___________________________________ ...Tobie Polsko!

#151651

Jak się rano przeczyta Taki artykuł,to cały dzień będzie piękny.Chce sie żyć.Dziękuję.Wzruszyłem się.

Vote up!
0
Vote down!
0
#151655

Dziękuję za tak wnikliwe i zapierające dech spojrzenie na historię nam współczesną..

Vote up!
0
Vote down!
0

ulkas73

#151658

i nauczę się na pamięć.
Jaka szkoda, nie było go tu wczoraj- akurat tak by mi się Twoje argumenty przydały, bo mi po prostu słów zabrakło i ręce opadły w rozmowie z jedną panią - dobrze wykształconą, zresztą.
jazzmin

Vote up!
0
Vote down!
0

jazzmin

#151663

Proszę jeszcze nie drukować,:-) bo muszę poprawić potknięcia stylistyczne i interpunkcyjne. Pisałam późną nocą podminowana wypowiedzią Jerzego G. z twittera, którego cytuję na początku.
Pozdrawiam serdecznie :-)

Katarzyna

Vote up!
0
Vote down!
0

Katarzyna

#151671

Za zdradę Kościuszko wielu targowiczan powywieszał w czasie swojej insurekcji.

Czy jest kara za brak kompetencji dla Donalda i Komorowskiego.

Czy nikt im nie powiedział że z czasem " przychodzi kryska na matyska"

Teraz nie wieszają bo jak w jednaj z reklam -  wszystko załatwi się przez internet.

 

Vote up!
0
Vote down!
0
#151668

Nie trzeba wieszać, wystarczy odwieszenie grubej kreski i inauguracja działania Trybunału Stanu. To do tej pory instytucja martwa.

Pozdrawiam

Katarzyna

Vote up!
0
Vote down!
0

Katarzyna

#151672

Maria Kowalska
Śpiewam tak od samego 10.kwietna zeszłego roku. Dla mnie to było jasne od pierwszej sekundy po zamachu, że zaczynamy od nowa walczyć o niepodległość.

Vote up!
0
Vote down!
0

Maria Kowalska

#151669

A ja, przyznam, że zaraz po katastrofie łudziłam się, ze śledztwo będzie przebiegać zgodnie z prawnymi standardami, tak jak w przypadku wszystkich lotniczych katastrof.

Dziś już nie mam żadnych złudzeń. I wiem, że tylko nasza determinacja może uratować jeszcze Polskę.

Pozdrawiam
Katarzyna

Vote up!
0
Vote down!
0

Katarzyna

#151674