Co tu jest grane?

Obrazek użytkownika kokos26
Kraj

Kiedy z odwiertu wykonanego w tak zwanym „Basenie Paryskim” trysnęła kilkanaście tygodni temu gorąca woda, okrzyknięto to we Francji sukcesem na skalę międzynarodową i Paryż cieszy się z ciepła i energii elektrycznej, jaka popłynie do ich miasta.

Całkiem niedawno podobna euforia zapanowała we Włoszech, a szczególnie w Rzymie w okolicy, którego odniesiono podobny sukces.

O pięć lat trzech muszkieterów z AGH w Krakowie, zmarły niedawno profesor Julian Sokołowski oraz profesorowie Ryszard Kozłowski i Jacek Zimny wyprzedziło Niemców w oszacowaniu zasobów geotermalnych znajdujących się w naszych sąsiednich krajach.

Niemcy swoje zasoby okrzyknęli, jako rewelacyjne i ich strategia energetyczna zakłada całkowitą rezygnację z energetyki atomowej do końca 2030 roku. I zapewne tak się stanie. Niemcy to poważny kraj i nawet zmiana rządów nie jest w stanie przekreślić ważnych dla narodu decyzji.

Polskie zasoby geotermalne to takie bogactwo jak ropa naftowa dla Arabii Saudyjskiej. Znajdują się pod 80% obszaru polski i ponad trzykrotnie przewyższają zasoby niemieckie.

W samej Bawarii aktualnie powstaje już 400 otworów geotermalnych. Niektóre wykonuje nawet polska firma.

A co się dzieje u nas w kraju za rządów Donalda Tuska?

W planach budowa dwóch elektrowni jądrowych w czasach, kiedy świat zaczyna stawiać na energie odnawialną. Sprzedaż przez Francję tak drogiej technologii i uczestnictwo w ewentualnej budowie elektrowni w Polsce to w tych czasach wygrany los na loterii, trafienie frajera bądź atrakcyjne „wziątki” dla polskich decydentów.

W aż taka głupotę polskich władz przecież trudno uwierzyć.

Po co wydawać miliardy na coś, co powstanie w najlepszym wypadku za kilkanaście lat i nie rozwiąże naszych problemów? Te dwie elektrownie to przecież 5-10% naszego zużycia energii elektrycznej.

Kilka światowych koncernów, które chcą zmonopolizować światową produkcję i sprzedaż energii znalazło w Polsce podatny grunt.

Rząd, który odpowiada za bezpieczeństwo energetyczne kraju planuje wyzbycie się tej energetyki do 2010 roku nie tylko w zagraniczne prywatne ręce, ale i w ręce państwowych, w tym niemieckich podmiotów, co jest ewenementem na skalę światową.

Zdesperowani profesorowie z Krakowa pukając be skutku od drzwi do drzwi polskich decydentów zwrócili się w końcu od ojca Rydzyka z naciskiem w postaci następujących argumentów.

Są olbrzymie zasoby, jest polska nowatorska technologia, po którą w kolejce stoją już Niemcy, jest możliwość w ciągu dziesięciu lat pozyskania energii dwukrotnie większej niż nasze przewidywane potrzeby, czyli powstaną możliwość eksportu. Brakuje tylko dobrego gospodarza, patrioty i osoby odważnej, która nie boi się narazić potężnemu lobby.

Każdy odpowiedzialny rząd nosiłby na rękach inicjatorów takiego przedsięwzięcia, a prasa po informacjach, iż z toruńskiego otworu badawczego chlusnęła woda w ilości do 500 m3 na godzinę ogłosiłaby radosną nowinę głośniej niż Francja i Włochy razem wzięte.

A u nas?

Po kolejnej publikacji „Pulsu Biznesu” walczącego z geotermią i niezależnością energetyczną Polski rozpoczęła się kolejna już kontrola UKS w fundacji Lux Veritatis prowadzącej odwiert w Toruniu.
Po odebraniu przyznanych uprzednio środków na odwiert badawczy i odmownej decyzji ministerstwa w sprawie zbiórki publicznej na ten cel trwa nagonka na maleńką fundację.

W zwalczaniu projektu i przedsięwzięć ojca Rydzyka uczestniczy niemal cały polski rząd i wpływowi politycy, których warto tu wymienić: premier Donald Tusk, wicepremier i minister spraw wewnętrznych Grzegorz Schetyna, były minister sprawiedliwości Zbigniew Ćwiąkalski, minister kultury Bogdan Zdrojewski, minister Julia Pitera, minister nauki i szkolnictwa wyższego Barbara Kudrycka, minister rozwoju regionalnego Elżbieta Bieńkowska, minister środowiska Maciej Nowicki i jego zastępca Stanisław Gawłowski, Bronisław Komorowski, marszałek Sejmu RP, Stefan Niesiołowski, wicemarszałek Sejmu, Bogdan Borusewicz, marszałek Senatu RP, poseł PO Janusz Palikot czy Maria Wągrowska, była wiceminister obrony narodowej.

Od momentu powstania RM „cyngle” Adama Michnika wysmażyły kilkanaście tysięcy paszkwili, kłamstw i ataków na redemptorystów. To samo czyni od momentu swego powstania TVN i TVN24.

Co tu jest grane? Gdzie jest nasz polski interes narodowy?

Brak głosów

Komentarze

Mimo iż geotermia jest dobrym pomysłem, to zastąpienie nią elektrowni węglowych to czysta utopia i niemożliwość. W końcu potrzebujemy zwykłej energii elektrycznej, a nie tylko ogrzewania. Dlatego decyzja o budowie elektrowni atomowej jest jak nabardziej słuszna.

Vote up!
0
Vote down!
0
#14229

Widzisz, chodzi o naszą technologię opracowaną w AGH wykorzystująca z tego samego odwiertu, tylko, że z większej głębokości ciepło gorących skał do wytwarzania pary i produkcji energii elektrycznej. We Włoszech działa taka o mocy 400MW.
Wybudowanie w tysiącu gmin takich elektrowni o mocy od 70 do 100MW to przedsięwzięcie możliwe do wykonania w ciągu 10 lat Koszt jednej to 100 mln dolarów, a cykl budowy jednej to 13 miesięcy.
To nie żadna utopia, ale realna możliwość. Profesorowie mają już gotowe plany dla wielu miast, np. Szczecina.
Pomyśl co trudniej zniszczyć w razie konfliktu zbrojnego? Kilka takich elektrowni atomowych, czy setki małych elektrociepłowni geotermalnych w których całe "palenisko" znajduje się tysiące metrów pod ziemią i łatwo przywrócić je do użytku?

Wytłumacz dla czego Niemcy chcą wygasić energetykę atomową do 2030 roku i wiercą na potęgę. Dlaczego zabiegają o polską technologię, lepszą i tańszą niż ta z Australii i RPA?

Przedstawianie geotermii jako fikcyjnego mirażu o szklanych domach już przestaje działać. Toruń to pierwszy w świecie projekt z zastosowaniem rur tzw fiberglasów, i jako namacalny dowód zadziała może w końcu na Polaków.

Elektrownie atomowe budują obecnie kraje które nie maja innej alternatywy. Przy naszych zasobach węgla i złożach geotermalnych to zwykła głupota, albo sabotaż.

pozdr

pozdr

Vote up!
0
Vote down!
0
#14234

Krótkie pytanie: czy z geotermi można zasilić przemysł? Przemysł to największy odbiorca prądu w kraju, nic nie szkodzi, aby miećatom dla przemysłu, i geotermie dla miast. Geotermia jest zdecentralizowana, i do zasilania zespołów miejskich nadaje się dobrze.

Zresztą koronnym argumentem byłoby zestawienie potencjału geotermi (w MW) na tle zużycia prądu w kraju, z uwzględnieniem podziału na gospodarstwa domowe i przemysł. Wtedy możemy porozmawiać.

A atom warto mieć nawet po to, aby prąd eksportować.

Vote up!
0
Vote down!
0
#14240

a tylko do ogrzewania, to przecież odciąży się elektrownie.

Vote up!
0
Vote down!
0

------------------------- "Dixi et salvavi animam meam"

#14241

W Polsce istnieją już 4 działające takie instalacje: w Pyrzycach, Zakopanem, Mszczonowie i w Uniejowie.
Instalacja w Toruniu jest piąta.
W Mszczonowie i Zakopanem te instalacje są używane do ogrzewania basenów i ogrzewania całych osiedli.
Wykorzystanie do produkcji energii elektrycznej jest wbrew pozorom możliwe, aczkolwiek wymaga pewnych dodatkowych zabiegów i dosyć potężnego zaplecza technicznego.
Żeby było śmieszniej to na pozostałych 20 procentach naszego terytorium (czyli tam gdzie nie ma źródeł geotermalnych) - na północnym wschodzie naszego kraju znajdują się olbrzymie złoża magnetytu - bogactwo tego pokładu jest tak wielkie, że wg ocen geologów jest tego więcej niż w Magnitogorsku i Kirunie-Galivare razem wziętych.

Andrzej.A

Vote up!
0
Vote down!
0

Venenosi bufones pellem non mutant Andrzej.A

#14230

Przede wszystkim para musi mieć wysoką temperaturę, i to powyżej 300 stopni Celcjusza, żeby miało sens napędzać turbiny.

Vote up!
0
Vote down!
0
#14235

System gorącej suchej skały (HDR) jest jednym z najnowocześniejszych rozwiązań energetycznych. Wystarczająca temperatura przy tej udoskonalonej naszej technologii to 250 stopni. W Polsce występuje ona uśredniając na głębokości 4500-5000m.
W naszym kraju polskie firmy wierciły już na głębokość ponad 7000m, więc problemu technicznego nie ma.

Brakuje jedynie woli politycznej i działania w trosce o interes narodowy.

pozdr

Vote up!
0
Vote down!
0
#14238

wody geotermalne znajdują się na zachód od strefy Teysserye-Tornquista (TTZ).

A faktycznie my mamy złoża rud żelaza.

W Polsce to nam brakuje jeszcze kimberlitów, żebyśmy mogli diamenty wydobywać, a tak to my mamy w zasadzie wszystko. Pytanie: dlaczego nie jesteśmy surowcową potęgą?

pozdrawiam

Kirker prawicowy ekstremista

Vote up!
0
Vote down!
0

Kirker prawicowy ekstremista

#14275

zaczęła realizować jakiegokolwiek sensownego programu wykorzystania tak złóż rodzimych gazu jak energii alternatywnej!
pzdr

Vote up!
0
Vote down!
0

antysalon

#14232

Dziwna postawa naszego rządu.
Swiat i Europa ida w kierunku odnawialnej energii,a Donaldu bedzie zakupowywał elektrownie atomowe od zabojadów.A jaki w tym interes i czyj?

pzdr

Vote up!
0
Vote down!
0
#14245

Tych samych którzy sprzedali TP francuskiej państwowej firmie, gaz i ropę Rosjanom a teraz energetykę sprzedają Niemcom. Podobno kapitał nie zna narodowości, tylko zna prywatne konta w szwajcarskich bankach.

Vote up!
0
Vote down!
0
#14310