Dzisiaj święto Matki Boskiej Częstochowskiej

Obrazek użytkownika GosiaNowa
Idee

Pierwotny obraz jasnogórski mógł pochodzić z VII w., czyli byłby to jeden z najstarszych na świecie wizerunków Matki Bożej. Inna analiza obrazu wykazuje duże podobieństwo do obrazów, jakie mnisi bazyliańscy malowali na Krecie. W tym wypadku obraz mógłby pochodzić z X w. Po zniszczeniu obrazu w 1430 r. wykonano kopię obrazu z taką starannością, że zachowano nawet deski, na których był pierwotny obraz malowany, co nastręczało wielu trudności. Zmieniono ttlko ozdoby szat. Lilie andegaweńskie na płaszczu Maryi nawiązują zbyt wyraźnie do herbu andegaweńskiego króla Węgier Ludwika. Prawdopodobnie dodano także do rąk Dzieciątka książkę. Do dziś pozostały na obrazie jedynie ślady napaści z 1430 r. - są nimi dwa równoległe ślady cięcia miecza na policzku Maryi, przecięte trzecim na linii nosa, oraz kilka podobnych, choć znacznie mniejszych cięć na szyi (dwa widoczne wyraźniej, cztery pozostałe słabiej).

Jej Jasnogórskie oblicze nabrało szczególnego znaczenia dla Polaków podczas potopu szwedzkiego w roku 1655. Ważne też złożone przez Jana Kazimierz śluby lwowskie. Po jego przyjeździe i modlitwie na Jasnej Górze 16 marca 1657 – właśnie w tym dniu udało się skutecznie obronić Krosna przed wojskami Rakoczego. Śluby Kazimierzowskie zostały powtórzone 26 sierpnia 1956 w Jasnogórskich Ślubach Narodu Polskiego, napisanych przez Stefana Wyszyńskiego. Bardzo ważna i uroczysta koronacja obrazu odbyła się w 1966 r. w ramach obchodu Tysiąclecia Chrztu Polski. Dokonał jej Prymas Tysiąclecia, wielki Czciciel Maryi Jasnogórskiej, oddany Jej z synowską ufnością. To on założył Instytut Świeckich Pomocnic Maryi Jasnogórskiej Matki Kościoła.

Skąd się wzięło to święto?

Inicjatorem był bł. Honorata Koźmińskiego, który po upadku powstania styczniowego starał się zjednoczyć naród wokół Królowej Polski - Maryi. Wraz z ówczesnym przeorem Jasnej Góry, o. Euzebiuszem Rejmanem, wystarał się w 1904 r. u św. Piusa X ustanowienie święta Matki Bożej Częstochowskiej. Papież Pius XI rozciągnął w 1931 r. te obchody na całą Polskę oraz zatwierdził specjalny tekst Mszy świętej i godzin kanonicznych.

Brak głosów

Komentarze

obraz
co mają zrobić ludzie nie przykladający wielkiego znaczenia ku temu

nie deprecjonuję nie gloryfikuję żyję i nie dam się wcisnąć w szpaler ludzi kierowanych przez kaznodzieję raz dobrego a raz nie , widzimy to na każdym kroku to ludzie a ludzie są zdradliwi.

bez kłamstw proszę

Vote up!
0
Vote down!
0
#178952

Nikt nie zmusza do wiary. Nikt nie zmusza do czczenia MB Częstochowskiej.
Wara jest darem, bo to Bóg wybiera sobie nas, a nie my Boga.
Co robić? Modlić się o wiarę, Bo wiara to Światło. W nim widać dobro,a nie tylko zdradę i zło.

Vote up!
0
Vote down!
0

GosiaNowa

#179191

To bardzo interesujące informacje.

Vote up!
0
Vote down!
0

Xall

#178953