KRESOWE UROCZYSTOŚCI [2]

Obrazek użytkownika Sławomir Tomasz Roch
Kraj

Chodzież  w Wielkopolsce

Moi drodzy. Jak co roku, w rocznicę spalenia Perczyna i  wymordowania jego mieszkańców przez bandy UPA-OUN  18 maja / w tym roku będzie to w środę / o godz. 18.30 w kościele parafialnym p.w. św. Floriana w Chodzieży, niedaleko Piły, odbędzie się msza w intencji pomordowanych. Naturalnie każdy chętny jest zaproszony.

Tegoż samego dnia o godz. 16.00 pod krzyżem, gdzie są pochowane szczątki ciał okrutnie pomordowanych mieszkańców Perczyna, odbędzie się  wspólna modlitwa mieszkańców z okolicznych wsi za pomordowanych ludzi z Perczyna oraz za „sprawiedliwych” Ukraińców, którzy z narażeniem swojego życia pomagali Polakom np. uprzedzając ich o mającym być napadzie bandy UPA na daną miejscowość. Taką osobą była Ukrainka o nazwisku Ostap, która za uprzedzenie moich dziadków o mającym nastąpić napadzie na Perczyn została wraz ze swoim mężem Ukraińcem przez banderowców zamordowana i wrzucona do studni koło nie istniejącego już Perczyna. Banderowcy zamordowali i też wrzucili do tej studni Ukrainkę Antoninę Fedyk  babcię Jury Miszczuka, sołtysa z Milczy.

Warto także dopowiedzieć, że w kościele Św. Jana Nepomucena w Dubnie na Wołyniu na Ukrainie, każdego roku w pierwszą niedzielę po 18 maja, na mszy świętej są odprawiane modły za pomordowanych w Perczynie i w innych wołyńskich miejscowościach. Pozdrawiam Mirek Kowzan.

I dość ciekawe wiadomości, które otrzymałem od tegoż Mirosława Kowzana, dosłownie z ostatniej chwili (Piątek, 13 maja 2016): „Moja znajoma, z którą poznałem się przed wieloma laty, kiedy to jako społeczni działacze kultury zostaliśmy zaproszeni do współpracy przez „Scenę Ludową” w Krakowie, dowiedziała się, że przebywam na Pomorzu. Wiedząc, że napisałem i wydałem książkę usilnie prosiła, bym przyjechał do Luzina na spotkanie autorskie. Oczywiście, że nie mogłem odmówić. Ponieważ byłem bardzo ograniczony czasowo Maria Krośnicka, bo o Niej tu mowa, zorganizowała mi tylko jedno spotkanie w luzińskim Gimnazjum im. Pisarzy Kaszubsko-Pomorskich. Muszę powiedzieć, że zostałem tam bardzo miło i ciepło przyjęty. Na podstawie mojej książki „Krzyż na Perczynie” mówiłem o przemilczanym ludobójstwie dokonanym na Kresach Wschodnich i Lubelszczyźnie przez bandy UPA-OUN oraz o zagrożeniu jakie niesie rozwijający się obecnie na Ukrainie kult Bandery i nacjonalistycznych organizacji. Młodzież w skupieniu i ze zrozumieniem wysłuchała mojej prelekcji ilustrowanej wieloma slajdami i  nagraniami relacji bezpośrednich świadków tych okrutnych wydarzeń. [...] Pozwolę sobie jeszcze raz podziękować Marysi, dyrekcji Gimnazjum w Luzinie, Pani Gertrudzie nauczycielce historii w tymże Gimnazjum, młodzieży uczestniczącej w spotkaniu, Pani, która specjalnie przybyła do szkoły by się ze mną zobaczyć i wszystkim innym, którzy tak przychylnie i z wielkim zainteresowaniem odnieśli się do mojej prelekcji. Pozdrawiam Mirek Kowzan.”.

Twoja ocena: Brak Średnia: 5 (6 głosów)