Radio WNET - Serwis Info 22-03-2021

Obrazek użytkownika Rafał Brzeski
Świat

Na początku komunikaty:

Szczepionki firmy AstraZeneca są skuteczne w 79 procentach zapobiegania symptomom COVID-19 i w 100 procentach powstrzymują ciężki przebieg choroby wymagający hospitalizacji.

Komunikat taki podano dzisiaj po południu powołując się na zakończoną właśnie fazę badań na 30 tysiącach osób, którym podano dwie dozy szczepionki w odstępie czterech tygodni.

Oficjalna informacja koncernu AstraZeneca dodaje, że szczepionki są bezpieczne i skuteczne we wszystkich przedziałach wiekowych, w tym dla seniorów, czego nie ustalono we wcześniejszych fazach badań. Eksperci koncernu twierdzą także, że nie znaleźli żadnych dowodów na potwierdzenie zastrzeżeń co do bezpieczeństwa szczepionki, w tym do istnienia ryzyka zakrzepicy, której przypadki notowano w Europie Zachodniej.

x x x

Donald Trump planuje uruchomić za 2-3 miesiące własną platformę mediów społecznościowych, która "kompletnie zmienić obowiązujące teraz reguły gry".

x x x

Prokuratura Regionalna w Szczecinie wystąpiła do Kancelarii Senatu RP z wnioskiem o uchylenie immunitetu marszałkowi Tomaszowi Grodzkiemu. Wiadomość tę potwierdziła Prokuratura Krajowa.

Wniosek dotyczy „podejrzenia przyjęcia korzyści majątkowych od pacjentów lub ich bliskich”. Prokuratura zamierza postawić Tomaszowi Grodzkiemu cztery zarzuty przyjęcia w roku 2006, 2009 i 2012 korzyści majątkowych w złotówkach i w dolarach. Według prokuratury obecny marszałek senatu, a wówczas dyrektor szczecińskiego szpitala, przyjmował łapówki w kopertach i w zamian obiecywał osobiście przeprowadzić operację, przyspieszyć wykonanie zabiegu albo zapewnić dobrą opiekę lekarską.

x x x

Rdzeń “pakietu” chroniącego skarb państwa przed vatsterami paliwowymi, czyli regulacje, które nakazują zapłacić VAT od paliwa nabytego w innym kraju Unii Europejskiej w ciągu pięciu dni od jego wprowadzenia na terytorium Polski są niezgodne z przepisami unijnymi - podał Dziennik Gazeta Prawda powołując się na rzecznika generalnego TSUE.

Zakwestionowane przepisy gwarantowały budżetowi państwa wpływy rzędu 2 i pół miliarda złotych rocznie ale teraz powędrują do kosza jeśli sędziowie Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej opowiedzą za prawną ochroną interesów paliwowych przekrętników. Pytane o opinię ministerstwo finansów odpowiedziało, że analizuje argumentację rzecznika Trybunału, ale czeka na rozstrzygający wyrok unijnych sędziów.

x x x

Polscy piłkarze rozpoczynają pierwsze zgrupowanie pod wodzą nowego selekcjonera Paulo Sousy. Przygotowują się do trzech meczy eliminacyjnych do Mistrzostw Świata, które mają się odbyć w przyszłym roku, o ile koronawirus pozwoli. W czwartek zagrają z Węgrami, w niedzielę z Andorą, a w środę, w przyszłym tygodniu, w Londynie z Anglią.

x x x

Premier Bułgarii Bojko Borisow wezwał w weekend Rosję, aby przestała szpiegować jego kraj. Zwrócił przy tym uwagę, że Bułgaria zawsze odnosiła się przyjaźnie do Rosji ale teraz “znów się okazuje, że trzeba będzie uznać rosyjskich dyplomatów za persona non grata”.

Borisow skomentował w ten sposób komunikat prokuratury o rozbiciu rosyjskiej siatki szpiegowskiej. Zarzut szpiegostwa postawiono 6 osobom, w tym byłym i aktualnym oficerom bułgarskiego wywiadu wojskowego. Pięciu podejrzanych aresztowano w ubiegły czwartek, jednego tuż przed ucieczką z kraju. Według prokuratury były funkcjonariusz bułgarskiego wywiadu wojskowego zwerbował pozostałe osoby, które przekazywały mu tajne informacje na temat NATO, Unii Europejskiej oraz Bułgarii. Po ich opracowaniu oddawał zebrany materiał wywiadowczy żonie, która pełniła rolę łączniczki między siatką a dyplomatą rosyjskiej ambasady w Sofii.

W ciągu minionych 18 miesięcy z Bułgarii usunięto 6 rosyjskich dyplomatów podejrzanych o szpiegostwo, w tym attache wojskowego. Zdecydowane działania bułgarskiego kontrwywiadu oraz rządu w Sofii poparły Stany Zjednoczone i Wielka Brytania.

Likwidacja rosyjskiej siatki szpiegowskiej zbiegła się z rozpoczęciem wstępnych negocjacji na temat rozlokowania w Bułgarii kontyngentu 2,5 tysiąca żołnierzy amerykańskich. Wiadomość o tych rozmowach wywołała histeryczną reakcję w Moskwie. Rzeczniczka MSZ Maria Zacharowa alarmowała, że Bułgaria i Rumunia gromadzą broń ofensywną, w tym również jądrową, która może być użyta przeciwko Rosji.

Odpowiadając na te insynuacje, premier Borisow wyjaśnił, że przecież Bułgaria kupiła 8 samolotów F-16, o czym od dawna wiadomo, więc teraz musi zmodernizować lotniska, gdyż nowe maszyny zostaną dostarczone w przyszłym roku.

x x x

Motywowana ideologicznym sprzeciwem wobec “trumpizmu” imigracyjna polityka administracji prezydenta Joe Bidena spowodowała taki chaos na granicy z Meksykiem, że neo-bolszewicy odwołali się do tego co umieją najlepiej - zakazów i cenzury. Dziennikarze po prostu nie są wpuszczani w pas pogranicza przez służbę celną i straż graniczną. Fotoreporterzy robią zdjęcia przez teleobiektywy z terytorium Meksyku.

“To pierwszy przypadek, aby amerykański fotoreporter musiał wyjechać zagranicę, żeby zrobić zdjęcie tego, co dzieje się w jego kraju. Robiłem zdjęcia na granicy bez żadnych kłopotów w czasach administracji Busha, Obamy i Trumpa, ale teraz mamy zero dostępu” - skarży się na Twiterze John Moore, fotoreporter agencji Getty i laureat nagrody World Press. Ograniczając dziennikarzom dostęp do strefy granicznej nowa administracja tłumaczy się restrykcjami sanitarnymi w czasie pandemii, ale Moore argumentuje, że to bzdura, bowiem zdjęcia ludzi przebiegających przez granicę robi się przecież na otwartym terenie.

W jego opinii administracja, która unika słowa “kryzys” jak diabeł święconej wody nie chce, aby do opinii publicznej dotarły obrazy takie jak na przykład z Tijuana, gdzie migranci biwakują setkami tuż przy przejściu granicznym zwabieni obietnicami prezydenta Bidena i nadzieją, że granica zostanie dyskretnie otwarta na krótko, żeby rozładować kryzys humanitarny.

Komentując sytuację w specjalnym oświadczeniu Donald Trump stwierdził krótko: “oddaliśmy administracji Bidena najbezpieczniejszą granicę w historii, a oni w kilka tygodni zamienili ją w katastrofę narodową”.

x x x

Popularność Emmanuela Macrona nadal spada, twierdzi sondażownia IFOP. Z badań wykonanych na zlecenie redakcji gazety Journal du Dimanche wynika, że tylko 37 procent Francuzów uważa, iż prezydent daje sobie radę. Pozostali uznali, że nie potrafi sobie poradzić ani z pandemią ani z kampanią szczepień. To jest o 4 procent mnie niż przed miesiącem.

W kwietniu przyszłego roku we Francji odbędą się wybory prezydenckie i Macronowi przypadłby się jakiś sukces, jeśli chce pokonać liderkę prawicy Marine Le Pen.

x x x

W Wersalu rozpoczął się proces karny firmy Ikea France oraz kilku jej byłych dyrektorów, którym zarzuca się nielegalne szpiegowanie pracowników i klientów. Jak ustalono w trakcie dochodzenia francuska firma-córka szwedzkiego giganta odkładała w rocznych budżetach ponad pół miliona euro na sekretne zbieranie informacji i kupowanie danych z policyjnych baz danych osobowych.

Dyrekcja Ikei-France, chciała między innymi złapać na przekręcie pracownika, który pobierał zasiłek dla bezrobotnych, ale jeździł Porsche oraz dowiedzieć się skąd inny pracownik pobierający niskie wynagrodzenie miał pieniądze na kupno samochodu BMW. W nielegalny sposób zbierano też informacje o klientach, którzy chcieli zrobić zakupy na raty.

Zarząd firmy zarzeka się, że dane zbierano legalnie, ale szwedzka centrala Ikei już na początku dochodzenia z miejsca wyrzuciła czterech członków dyrekcji francuskiej filii. Firmie grozi teraz grzywna w wysokości prawie 4 milionów euro, a byłym członkom dyrekcji do 10 lat więzienia plus grzywny po 750 tysięcy euro. Na dodatek związki zawodowe i 74 pracowników domagają się odszkodowań w procesach cywilnych.

Premiera: ]]>www.wnet.fm]]>

Brak głosów