Student na praktykach

Obrazek użytkownika ma
Artykuł

Wyższa Szkoła Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu w ramach programu Erasmus zapewnia studentom kulturoznawstwa zagraniczne praktyki zawodowe m.in. w Muzeum Polskim w Rapperswilu w Szwajcarii.

To muzeum działa nieprzerwanie od czasów utworzenia go przez powstańca listopadowego hrabiego Władysława Platera w 1870 roku. Prowadzone jest i utrzymywane przez polskich emigrantów i Szwajcarów zatroskanych o zachowanie pięknej spuścizny polskiej kultury.

Skarby kultury

Po klęsce Powstania Styczniowego, dzięki darom napływającym z całego świata, muzeum uzyskało rangę Polskiego Muzeum Narodowego. Rapperswil stał się ośrodkiem ochrony polskiej kultury, koordynującym poczynania polityczne zmierzające do odzyskania przez Polskę niepodległości.

To w tej placówce zgromadzono liczne portrety i popiersia narodowych bohaterów oraz twórców polskiej kultury. W gablotach muzealnych eksponowano pamiątki i przedmioty osobiste po Tadeuszu Kościuszce, Adamie Mickiewiczu oraz liczne pamiątki po powstańcach styczniowych. W muzeum mieściła się kolekcja kilkuset obrazów, rysunków i rzeźb wybitnych zachodnioeuropejskich mistrzów, przedstawicieli szkoły holenderskiej, flamandzkiej, niemieckiej, włoskiej, francuskiej, w tym dzieła przypisywane P.P. Rubensowi i A. Van Dyckowi oraz najbardziej cenionych polskich twórców.

Ekspozyty muzealne były tylko częścią ośrodka polskości w Szwajcarii. Brakowało sfery sacrum, która jeszcze bardziej zmotywowałaby Polaków w dążeniach do odzyskania niepodległości. W tej sytuacji w oddzielnej wieży prochowej wybudowano kaplicę, w której została umieszczona urna z sercem Tadeusza Kościuszki.

http://www.radiomaryja.pl/polecamy/student-na-praktykach/
strona muzeum http://www.muzeum-polskie.org/mpr/polski/index.html

Brak głosów