WSPOMNIENIE.....

Obrazek użytkownika poeta
Historia

110-ta rocznica urodzin Jerzego Brauna
autora najpopularniejszej pieśni harcerskiej "Płonie ognisko i szumią knieje" . Urodził się 1 września 1901 roku w Dąbrowie Tarnowskiej.

„Płonie ognisko i szumią knieje”

Pieśń tak popularna jak „Pierwsza Brygada”, „Czerwone maki na Monte Cassino” czy „Pałacyk Michla”… Tworząca kanon pieśni polskiej. Jak efekt każdego wysiłku artystycznego - zyskującego sobie coraz większy krąg odbiorców, słuchaczy i… wykonawców - żyjąca własnym życiem, w świadomości tych, którzy ją znają, często
w oderwaniu od swego twórcy – autora, kompozytora, w oderwaniu od czasów, w których powstała, od okoliczności, które zdeterminowały jej napisanie.
Jerzy Braun, autor pieśni, to harcerz, poeta, publicysta, pisarz, kompozytor, filozof, polityk, mąż stanu, ostatni Delegat Rządu Polskiego na Kraj, uczestnik Powstania Warszawskiego, więzień okresu stalinowskiego, ambasador kultury polskiej na Zachodzie – można by jeszcze mnożyć różne określenia, oddające wielość zainteresowań tego człowieka, rozległość jego horyzontów myślowych, mnogość dziedzin życia, którymi się pasjonował i w których się spełniał… W mrocznych latach PRL-u takie jednostki jak on, gorący i bezkompromisowi patrioci, którzy swoje życie poświęcili walce o demokratyczną i suwerenną Polskę, byli przez ówczesne władze spychane na margines świadomości społecznej, do mrocznej krainy niepamięci.
Wybuduję pomnik trwalszy niż ze spiżu… – pisał Horacy. Wątpliwe, aby Jerzy Braun, tworząc swoją pieśń – powszechnie znaną, a z harcerskich chyba najpiękniejszą - myślał o tym, że zapewni mu ona – mimo starań wielu, aby tak nie było – nieśmiertelną sławę.

Nemezis wyrównała swoje rachunki – pisał Jerzy Braun we wspomnieniach - największa zbrodnia polityczna w historii Europy, jaką były rozbiory Polski, doczekała się zadośćuczynienia. Nie można więc się dziwić, że swoją radość z powodu odzyskanej wolności wyraził Jerzy Braun w charakterystyczny dla swojej osobowości i wrażliwości sposób, przez słowo poetyckie i muzykę, w pieśni, pieśni potężnej jak dzwon.
Tak powstał utwór, dziś znany pod tytułem „Płonie ognisko i szumią knieje”, który postać jej autora, Jerzego Brauna, czyni bliską i drogą wielu pokoleniom Polaków. Zmarł w Watykanie w 1975 roku. Jego ciało zostało przewiezione do Warszawy i pochowane w Alei Zasłużonych na Powązkach.

Brak głosów

Komentarze

Wielkie dzięki za przypomnienie tej zapomnianej, a tak godnej szacunku, postaci!

Vote up!
0
Vote down!
0

___________________________________

Pozdrawiam każdym słowem

#180426

Drużynowy , który  "bohaterski wskrzeszał czas" już na Wiecznej  Warcie ale na szczęście mamy Jego brata ,kontynuatora.

Vote up!
0
Vote down!
0
#180449

ale nie wiem, o kim mówisz. Drużynowym z pieśni jest Władysław Wodniacki. A brat Jerzego Brauna, Juliusz, zmarł w 1990. Grzegorz Braun może być wnukiem któregoś z nich, ale nie mam pojęcia, czy jest.
Chyba nie chodziło Ci o Juliusza Brauna z UW?

Vote up!
0
Vote down!
0

___________________________________

Pozdrawiam każdym słowem

#180454